Podívejte se na nové články a rubriky a nechte komentář :-)
předem díky
Avatar - předělovačka 4

Elfové

18. dubna 2008 v 20:14 | volochová
Elf, co to vlastně je ? Pod tímhle pojmem si každý z nás představí něco jiného. Jedno je ale jisté, elfové jsou jednou ze základních ras světa fantastiky a každá z nich je tak rozdílná, jak je rozdílný svět ze kterého pochází.

Co se týče jejich podoby, ta se příliš nemění a zhruba se ustálila. Většinou je Sličný lid popisován jako velmi krásné, útlé a vysoké bytosti oplývající moudrostí vycházející z jejich nesmrtelného života. Jejich povaha a chování se ovšem radikálně liší. Vezmeme si pro příklad Tolkienovy elfy-jsou hodní, a o věci lidí se začnou zajímat až je ohrožen i jejich osud. A za zdánlivým klidem se skrývá obrovský smutek, že nemohou spatřit Blaženou říši Valinor. Ne všichni elfové jsou ovšem takoví, humorista Terry Pratchett je pojal jako bytosti veskrze zlé a odporné, žijící v jiném světe. A polský autor Andrzej Sapkowski je rozdělil do dvou skupin. Jedni žijí ve světě lidí "na hraně"-jsou pronásledování a postupně vymírají, a ti druzí se uzavřeli do úplně jiného světa. Takovýchto různých příkladů nalezneme desítky a myslím si, že ani není možné je tady všechny vyjmenovat.
Podívejme se ně ale také z pohledu historického. O jejich skutečné existenci se ví opravdu málo. Ve středověku byli mnohdy elfové zaměňováni s trpaslíky, přesto že jsou de facto o mnoho starší. V germánské literatuře jsou zmínky o nich povrchní a v příbězích nemají skoro žádnou úlohu. Co se týče francouzské literatury, tak v té neexistovaly vůbec. Francouzi si výraz elfové vypůjčili z germánštiny během 16. stol. pro označení víl. Když porovnáme vývoj slova ,,elf ´´ v různých jazycích a zemích (od již zmiňované germánských a francouzských přes anglické a skandinávské) dospějeme ke zjištění, že toto slovo v mnoha případech splývá s výrazem trpaslík. Je tady tedy otázka zda byli elfové a trpaslíci opravdu odlišná stvoření. Tak se stalo, že elfové téměř ztratili svoji osobitost a autonomitu. Jacob Grimm a Ferdinand de Saussure se rozhodli vydat se za kořeny slova "elf" a zjistit původní totožnost této bytosti. Dospěli k názoru, že "alf, aelf, alb, alp, elbe" vychází z latinského slova "albus" (bílý) a také je příbuzný "Alpám", jakožto vysokému pohoří s bílou sněhovou čepičkou, a v neposlední řadě i Labi (Elbe), názvu původně čisté a průzračné řeky. Toto je jen jedna z mnoha různých možností, jak vzniklo jejich pojmenování, ale vyzařuje z něj elfí láska k přírodě a životu.
Je všeobecně známo, že elfové mají magickou moc. Už kolem 1.století n.l. je ve staroangličtině doložen výraz "aelfsiden", který se dá přeložit jako elfí kouzla anebo čarodějnictví. V archeologických nálezech najdeme křížky, na nichž je vyryto "Contra elphos hec in plumbo scrive" (Proti elfům je toto do olova psáno). Existují i různá zaříkávadla proti elfí magii. Dalším svědectvím o kouzelné moci elfů je německé jméno mandragory "Alraun", tedy "elfí tajemství".
Jak jsem již řekla, elfové jsou různí, ale všeobecně je můžeme rozdělit na elfy bílé, černé a temné. Elfy bílé snad ani není třeba představovat. Černými elfy jsou pravděpodobně míněni trpaslíci, protože jsou to ti co žijí "tam dole na zemi". O to větší záhadou jsou elfy temní. Kam je zařadit? Můžeme vycházet ze dvou hypotéz. První vychází z křesťanského pojetí duší: dobré do nebe, zlé do pekla a ty neutrální do očistce. Druhá se zakládá na germánské legendě o neutrálních andělech. Když se Lucifer vzbouřil proti stvořiteli, někteří andělé ho následovali, jiní zůstali s bohem a ti nerozhodní se nepřidali ani na jednu stranu a čekali jak se situace vyvine. Což se jim ale moc nevyplatilo, protože byli potrestání spolu se vzbouřenci. Z Luciferovým andělů se stali černí démoni a neutrální byli vyhoštěni na zem. Zde zplodili potomky, a právě z nich pocházejí víly, duchové a trpaslíci. Vlastně existuje ještě jeden zjednodušený pohled na celou věc. Elfové světla se stali vílami, temní elfové vystupují jako duchové a černí elfové jsou trpaslíky.
Ať už byli elfové kdysi kýmkoliv anebo dodnes přežívají ukrytí někde pro nás v neznámých místech, budou pro mnoho z nás symbolem dlouhověkosti a moudrosti. A ať už byli kýmkoliv, vypadá to, že měli velmi blízko bohům a skutečnému vědění. Takovému, které my si ani neumíme představit, natož pochopit
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nikol nikol | 25. dubna 2008 v 21:03 | Reagovat

hezky povidani jen že ten posledny odstavec maš cely podtrhly?! ale to neva čauky nikča!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama